Indlæser

Giv os retssikkerheden tilbage

 

Landsforeningen Autisme sætter fokus på retssikkerhed under valgkampen til kommunal- og regionsrådsvalget den 16. november 2021.
Vi mener, at autister og deres familiers retssikkerhed er under pres i både kommunerne og regionerne. Autister og deres familier har ret til den nødvendige hjælp og støtte, der skal til for at sikre et meningsfyldt liv.

Vi opfordrer kommunal- og regionspolitikere til at bakke op om retssikkerheden på 7 områder: 
1) Ret til hjælp kommer før økonomi
2) Ret til hurtig udredning
3) Ret til rette hjælp og støtte, loven skal overholdes
4) Ret til skole for alle
5) Ret til hjælp i hjemmet, for at forebygge anbringelser
6) Ret til støtte uden ansvarsfralæggelse
7) Ret til et hjem

 


Personlige historier om mangel på retssikkerhed


Læs personlige anonyme historier om manglen på retssikkerhed fra Landsforeningen Autismes medlemmer her:


Retssikkerhedsmanifestet 


Landsforeningen Autisme opfordrer alle kommunal- og regionspolitikere uanset parti til at skrive under på retssikkerhedsmanifestet. 

Mangler din kandidat på listen over underskrivere af retssikkerhedsmanifestet?


Hent selv manifestet her og send det til dine lokale kandidater eller tag det med til lokale vælgermøder. Sig de skal sende en mail til gitte@autismeforening.dk, når det er underskrevet.


Underskrivere af retssikkerhedsmanifestet er (opdateres løbende) :

Region Hovedstaden 

  • Melanie Clivaz-Nielsen, SF, Region Hovedstaden
  • Rasmus Sylvest Mortensen, SF, Region Hovedstaden
  • Stine Bardeleben Helles, Kristendemokraterne, Region Hovedstaden
  • Niels Chresten Andersen, Kristendemokraterne, Region Hovedstaden
  • Ken Patrick Petersson, Alternativet, Region Hovedstaden
  • Hediye Temiz, Radikale Venstre, Region Hovedstaden
  • Claus Wachmann, Radikale Venstre, Region Hovedstaden
  • David Christensen, Radikale Venstre, Region Hovedstaden 
  • Anne Ehrenreich, Venstre, Region Hovedstaden
  • Gert Jensen, Venstre, Region Hovedstaden
  • Carina Bloch Simonsen, Venstre, Region Hovedstaden
  • Grethe Olivia Nielsson, Enhedslisten, Region Hovedstaden 
  • Marianne Frederik, Enhedslisten, Region Hovedstaden
  • Louise Bro, Socialdemokratiet, Region Hovedstaden
  • Christoffer Buster Reinhardt, Det Konservative Folkeparti, Region Hovedstaden
  • Vicky Schumann, Det Konservative Folkeparti, Region Hovedstaden
  • Jane Hjort, Det Konservative Folkeparti, Region Hovedstaden 
  • Maria Nørgaard Andersen, Veganerpartiet, Region Hovedstaden
  • Jeanette strauss, Frihedslisten, Region Hovedstaden

Albertslund 

  • Vivi Nør Jacobsen, SF, Albertslund Kommune
  • Tina B. Nielsen, Dansk Folkeparti, Albertslund Kommune
  • Flemming Breuning, Dansk Folkeparti, Albertslund Kommune
  • Winnie Duncan Dansk Folkeparti Albertslund Kommune
  • John B. Nielsen Dansk Folkeparti Albertslund Kommune
  • Jeppe Milthers, Enhedslisten, Albertslund Kommune
  • Marie A. L. Juhl, Enhedslisten, Albertslund Kommune
  • Agnete Lønholdt Juhl, Enhedslisten, Albertslund Kommune
  • Bodil Garde, Enhedslisten, Albertslund Kommune
  • Lasse Wilson, Socialdemokratiet, Albertslund Kommune
  • Kenni Flik, Alternativet, Albertslund Kommune
  • Hediye Temiz, Radikale Venstre, Albertslund Kommune og Region Hovedstaden
  • Claus Rasmussen, Venstre, Albertslund Kommune

     

Allerød Kommune 

  • Jeanette Oxfeldt Nordenkvist Braae, Det Konservative Folkeparti, Allerød Kommune
  • Lars Bacher, Konservative Folkeparti, Allerød Kommune
  • Michael Nørregaard, Venstre, Allerød Kommune
  • Anders Glümer, Venstre, Allerød Kommune

Ballerup

  • Frida Freiesleben, Veganerpartiet, Ballerup Kommune
  • Stine Rahbek Pedersen, Enhedslisten, Ballerup Kommune
  • Michael Olsen, Ballerup Listen, Ballerup Kommune
  • Karsten Kriegel, Det Konservative Folkeparti, Ballerup Kommune
  • Lars Green Bach, Radikale Venstre, Ballerup Kommune

Bornholm 

  • Ralf Marcoux Skovgaard, Det Konservative Folkeparti, Bornholms regionskommune
  • João A. B. R. Møller, Radikale Venstre, Bornholms regionskommune 
  • David Christensen, Radikale Venstre, Bornholms Regionskommune 
  • Matilde Lissau, Radikale Venstre, Bornholms Regionskommune 
  • Niels Chresten Andersen, Kristendemokraterne, Bornholms Regionskommune 

Brøndby

  • Vagn Kjær-Hansen, SF, Brøndby kommune
  • Alexander Bruhn Skjøth, SF, Brøndby
  • Maia Bruhn Skjøth, SF, Brøndby
  • Dennis Baggers Laursen, Enhedslisten, Brøndby Kommune
  • Henrik Jacobsen, Det Konservative Folkeparti, Brøndby Kommune 
  • Jesper Stegler, Socialdemokratiet, Brøndby Kommune
  • Elif Demir Gökce, Radikale Venstre, Brøndby Kommune

Dragør

  • Michael Rachlin, Radikale Venstre, Dragør Kommune
  • Henrik Løwenheim Kjærsvold-Niclasen, Venstre, Dragør Kommune
  • Annette Nyvang, Liste T, Dragør Kommune

Egedal

  • Ida Madsen, SF,  Egedal Kommune 
  • Karen Juul, SF, Egedal Kommune
  • Pernille Kristensen, SF, Egedal Kommune
  • Thomas Skov Rasmussen, Venstre, Egedal Kommune
  • Betina Hilligsøe, Venstre, Egedal Kommune
  • Anders Bo Larsen, Venstre, Egedal Kommune
  • Stephan Grubbe Sølby, Radikale Venstre, Egedal Kommune
  • Rikke Mortensen, Radikale Venstre, Egedal Kommune
  • Bo Brøndum Pedersen, Socialdemokratiet, Egedal Kommune
  • Sinne Eliasen, Socialdemokratiet, Egedal Kommune
  • Line Andrup, Socialdemokratiet, Egedal Kommune
  • Morten Lyager, Socialdemokratiet, Egedal Kommune
  • Anne Dahl Thing, Enhedslisten, Egedal Kommune
  • Lars Falk Hansen Det Konservative Folkeparti, Egedal Kommune
  • Charlotte Haagendrup, Det Konservative Folkeparti, Egedal Kommune
  • Christine Søjbjerg, Det Konservative Folkeparti, Egedal Kommune
  • Allan Bøwig, Dansk Folkeparti, Egedal Kommune
  • Johan hahn, Et Samlet Egedal, Egedal kommune
  • Bettina Zarp, Lokallisten Ny Egedal, Egedal Kommune
  • Kristian Nørgaard, Lokallisten Ny Egedal, Egedal Kommune
  • Ric Jakobsen, Lokallisten Ny Egedal, Egedal Kommune
  • Mette Danielsen, Lokallisten Ny Egedal, Egedal kommune
  • Illa Jepsen, Lokallisten Ny Egedal, Egedal kommune
  • Ulrik John Nielsen, Lokallisten Ny Egedal, Egedal kommune
  • Lars Winther, Lokallisten Ny Egedal, Egedal Kommune

Fredensborg

  • Kim E. Jensen, Dansk folkeparti, Fredensborg Kommune 
  • Steen Løfstrøm, Nye Borgerlige, Fredensborg Kommune
  • Marianne Bredgaard Karlsson, Radikale Venstre, Fredensborg Kommune
  • Sidsel Dyekjær, Alternativet, Fredensborg Kommune
  • Peter Vest, Kristendemokraterne, Fredensborg Kommune
  • Bjørn Svensson, Enhedslisten, Fredensborg Kommune 

Frederiksberg 

  • Michael Brautsch, Det Konservative Folkeparti, Frederiksberg Kommune
  • Amalie Pilgaard Grammelstorff, Det Konservative Folkeparti, Frederiksberg Kommune
  • Lotte Kofoed, SF, Frederiksberg Kommune
  • Malte Mathies Løcke, Socialdemokratiet, Frederiksberg Kommune
  • Bettina Palle, Venstre, Frederiksberg Kommune
  • Mette Bram, Alternativet, Frederiksberg Kommune
  • Annedorthe Kring, Alternativet, Frederiksberg Kommune
  • Kathrine Richter, Volt, Frederiksberg Kommune
  • Mette Bang Larsen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Pelle Dragsted, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Daniel Panduro, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Anja Lundtoft Thomsen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Thyge Enevoldsen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Rasmus Holme, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Tone Høybye, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Mads-Emil Gaardsvig Christensen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Christina Ytzen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Morten K. Christensen-Hornehøj, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Eva Thune Jacobsen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Malte Bern Jensen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Anne Eggen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Peter Mikael Hansen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Ulla Pierri Enevoldsen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Christian Gorm Hansen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Cecilia S. Nysted, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Emil Samaras, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Marianne Rohde, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Torben Lindqvist, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Ulla Binderup Jørgensen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Jacob Nicolaisen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Sabrina Louise Christiansen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Henrik Friis, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Lea Krusell, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Anders Jørgensen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Bianca Vitting, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Jakob Ørsted, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Mia Haugaard Madsen, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Henning Pape, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Susanne Gustenhoff, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Peter Vogelius, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  •  Else Guldager, Enhedslisten, Frederiksberg Kommune 
  • Lara Ann Waters, Liberal Alliance, Frederiksberg kommune

Frederikssund

  • Charlotte Drue Aagaard, Venstre, Frederikssund Kommune
  • Jannie Bøgh, Dansk Folkeparti, Frederikssund Kommune
  • Heidi Jørgensen, Dansk Folkeparti, Frederikssund Kommune
  • Jonas Brandt, Det Konservative Folkeparti, Frederikssund Kommune
  • Susanne Bettina Jørgensen, Socialdemokratiet, Frederikssund Byråd
  • Jesper Wittenburg, Socialdemokratiet, Frederikssund Kommune

Furesø

  • Sofie Pihl Carrara, Socialdemokratiet, Furesø Kommune 
  • Joachim Hjorting, Det Konservative Folkeparti, Furesø Kommune 
  • Allon Hein Sørensen, Alternativet, Furesø Kommune
  • Charlotte Torp Møller, Alternativet, Furesø Kommune

Gentofte

  • Marie Magne Brixtofte, Radikale Venstre, Gentofte Kommune
  • Kasper Brejnholt Bak, Radikale Venstre, Gentofte Kommune
  • Stig Wall, Det Konservative Folkeparti, Gentofte Kommune
  • Teit Andersen, Det Konservative Folkeparti, Gentofte Kommune
  • Andreas Weidinger, Det Konservative Folkeparti, Gentofte Kommune
  • Helene Brochmann, SF, Gentofte Kommune
  • Jeanne G. Toxværd, Enhedslisten, Gentofte Kommune

Gladsaxe 

  • Serdal Benli, SF, Gladsaxe Kommune
  • Klaus Kjær, Dansk Folkeparti, Gladsaxe Kommune
  • Signe Rosa Skelbæk, Enhedslisten, Gladsaxe Kommune
  • Trine Henriksen, Enhedslisten, Gladsaxe
  • Jacqueline S. Kristensen, Det Konservative Folkeparti, Gladsaxe Kommune
  • Mogens Busk Sørensen, Det Konservative Folkeparti, Gladsaxe Kommune
  • Thekla Ravn, Venstre, Gladsaxe Kommune
  • Katrine Skov, Socialdemokratiet, Gladsaxe Kommune
  • Claus Wachmann, Radikale Venstre, Gladsaxe Kommune
  • Christina Rittig Falkberg, Radikale Venstre, Gladsaxe Kommune

Glostrup 

  • Morten Bybjerg Nygaard, Socialdemokratiet, Glostrup Kommune 
  • Kasper Damsgaard, Socialdemokratiet, Glostrup Kommune
  • Marlene Frandsen, Liberal Alliance, Glostrup Kommune
  • Emilie Sloth, Radikale Venstre, Glostrup Kommune
  • Lise Sustmann Allen, Radikale Venstre, Glostrup Kommune
  • Gert Jensen, Venstre, Glostrup Kommune
  • Vicky Schumann, Det Konservative Folkeparti, Glostrup Kommune

Gribskov 

Halsnæs

  • Johan Paridon Thorup, Nye Borgerlige, Halsnæs Kommune 
  • Timo Jattu, Det Miljøradikale parti, Halsnæs Kommune

Helsingør

  • Rune Oliver Christensen, Dansk Folkeparti, Helsingør Kommune
  • René Schibler, Nye borgerlige, Helsingør Kommune
  • Ulla Kokfelt, Nye Borgerlige, Helsingør Kommune
  • Mette Skamris, Alternativet, Helsingør Kommune

Herlev 

  • Arly Eskildsen, SF, Herlev kommune 
  • Anja Henriksen, SF, Herlev Kommune
  • Betina Skovby, SF, Herlev Kommune
  • Peter Schlæger, SF, Herlev Kommun
  • Hanne Bjørn-Klausen, Det Konservative Folkeparti, Herlev Kommune
  • Dorte Vilhelmsen, Det Konservative Folkeparti, Herlev Kommune
  • Abbas Razvi, Radikale Venstre, Herlev Kommune 
  • Stefan Rundstrøm, Enhedslisten, Herlev Kommune
  • Didde Jacobsen, Enhedslisten, Herlev Kommune
  • Marianne Dithmer, Enhedslisten, Herlev Kommun

Hillerød

  • Peter Frederiksen, Venstre, Hillerød Kommune 
  • Peter Michael Frederiksen, SF, Hillerød Kommune
  • Søren Lerche, SF, Hillerød Kommune
  • Lars Elbrandt, SF, Hillerød Kommune
  • Martin Mackeprang Vinther, Nye Borgerlige, Hillerød Kommune
  • John Saxeus Falch, Nye Borgerlige Hillerød Kommune
  • Jonas Kofod, Det Konservative Folkeparti, Hillerød Kommune  
  • Martin Vinther, Nye Borgerlige, Hillerød Kommune
  • Jørgen Suhr, Radikale Venstre, Hillerød Kommune
  • Anne Lintrup Radikale Venstre, Hillerød Kommune 
  • Charlotte Holmer Kaufmanas, Radikale Venstre, Hillerød Kommune
  • Elisabeth Stieper Tofte, Liberal Alliance, Hillerød Kommune
  • Johnny Christiansen, Enhedslisten, Hillerød Kommune
  • Anne Mette Nielsen, Enhedslisten, Hillerød Kommune
  • Hildur Johnson, Enhedslisten, Hillerød Kommune
  • Tue Tortzen, Enhedslisten, Hillerød Kommune
  • Karl Erik Rasmussen, Enhedslisten, Hillerød Kommune
  • Sabri Yilmaz, Enhedslisten, Hillerød Kommune

Hvidovre 

  • Sanne Rishøj, Det Konservative Folkeparti, Hvidovre Kommune
  • Pernille Blom Hermansen, SF, Hvidovre Kommune
  • Maria Avnskjold, SF, Hvidovre Kommune

Høje-Taastrup 

  • Lisbeth Kjærholt, Venstre, Høje-Taastrup Kommune
  • Ken Patrick Petersson, Alternativet, Høje-Taastrup Kommune
  • Stefan Ørsted Petersen, Socialdemokratiet, Høje-Taastrup Kommune
  • Danny Malkowski, Liberal Alliance, Høje-Taastrup

Hørsholm

  • Renata Frolova-Hammer, Det Konservative Folkeparti, Hørsholm Kommune
  • John Jensen, Det Konservative Folkeparti, Hørsholm Kommune
  • Maj Allin Thorup, Det Konservative Folkeparti, Hørsholm Kommune
  • Eva Bryld, Det Konservative Folkeparti, Hørsholm Kommune
  • Charlotte Kirchheiner, Det Konservative Folkeparti, Hørsholm Kommune
  • Dickte Noël Toft, Socialdemokratiet, Hørsholm Kommune
  • Stine Pagh, Socialdemokratiet, Hørsholm Kommune
  • Marcus Guldager, Socialdemokratiet, Hørsholm Kommune
  • Caroline Victoria Christensen, Socialdemokratiet, Hørsholm Kommune
  • Josefine Sanne, SocialKonservative, Hørsholm Kommune
  • Stig Grenov, Kristendemokraterne, Hørsholm Kommune
  • Louise Zabel, SF, Hørsholm Kommune
  • Fie Smith, Venstre, Hørsholm Kommune
  • Anne Ehrenreich, Venstre, Region Hovedstaden 
  • Thomas Madsen,  Venstre, Hørsholm Kommune

Ishøj

  • Henriette Flindt Madsen, Socialdemokratiet, Ishøj Kommune
  • Henriette Ritz Kylmann, Socialdemokratiet, Ishøj Kommune

København 

  • Line Barfod, Enhedslisten Københavns Kommune
  • Knud Holt Nielsen, Enhedslisten, Københavns Kommune,
  • Kaj Thelander Jessen, Enhedslisten, Københavns Kommune
  • Gorm Anker Gunnarsen, Enhedslisten, Københavns Kommune
  • Klaus Goldschmidt Henriksen, Enhedslisten, Københavns Kommune
  • Absalon Billehøj, Enhedslisten, Københavns Kommune
  • Ali Hansen, Enhedslisten, Københavns Kommune
  • Mads Mikkel Dragholt, SF, Københavns Kommune 
  • Laura Rosenvinge, Socialdemokratiet, Københavns Kommune
  • Birgitte Kehler Holst, Alternativet, Københavns Kommune
  • Maria Nørgaard Andersen, Veganerpartiet, Københavns Kommune
  • Stine Linnemann, Rolig Revolution, Københavns Kommune
  • Jeanette Strauss, Frihedslisten, Københavns Kommune

Lyngby-Taarbæk

  • Sigurd Agersnap Gustavson, SF, Lyngby-Taarbæk kommune
  • Inge Duus Hjortlund, SF, Lyngby-Taarbæk kommune 
  • Arne Christensen, SF, Lyngby-Taarbæk kommune 
  • Bodil Kornbek, Socialdemokratiet, Lyngby-Taarbæk kommune

Rudersdal 

  • Dorte Nørbo, SF, Rudersdal Kommune
  • Stefan B. Skrubbeltrang, SF, Rudersdal Kommune
  • Martin Rosenkilde, SF, Rudersdal Kommune
  • Christoffer Emil Jørgensen, Enhedslisten, Rudersdal Kommune
  • Stine Kærulf Andersen, Enhedslisten, Rudersdal Kommune
  • Lisette Jespersen, Enhedslisten, Rudersdal Kommune
  • Aleksandra Maria Spangsege, Enhedslisten, Rudersdal Kommune
  • Jack Otto Kristensen, Det Konservative Folkeparti, Rudersdal Kommune
  • Nicola Emily Larsen, Det Konservative Folkeparti, Rudersdal Kommune
  • Julie Quass, Det Konservative Folkeparti, Rudersdal Kommune
  • Lars Engelberth, Det Konservative Folkeparti, Rudersdal Kommune
  • Ann Sofie Orth, Det Konservative Folkeparti, Rudersdal Kommune
  • Christoffer Buster Reinhardt, Det Konservative Folkeparti,  Rudersdal Kommune
  • Chr. Fode, Det konservative folkeparti, Rudersdal
  • Flemming Møller, Det Konservative Folkeparti, Rudersdal Kommune
  • Mette Poulsen, Socialdemokratiet, Rudersdal Kommune
  • Jacob Netteberg, Radikale Venstre, Rudersdal Kommune
  • Kristoffer Boye Astrup, Radikale Venstre, Rudersdal kommune
  • Timo Jensen, Venstre, Ringsted
  • Khaled Mustapha, Lokallisten, Rudersdal
  • Mona Madsen, Lokallisten, Rudersdal Kommune 
  • Morten Noppenau, Lokallisten, Rudersdal Kommune
  • Jacob Buhl, BorgerFokus, Rudersdal Kommune

Rødovre

  • Martin Rosenkrantz, SF, Rødovre Kommune
  • Jette Louise Larsen, Det Konservative Folkeparti, Rødovre Kommune
  • Tina Hippe Hansen, Det Konservative folkeparti, Rødovre Kommune
  • Anette Rachlitz, Socialdemokratiet, Rødovre Kommune
  • Jesper Clausson, Socialdemokratiet, Rødovre kommune

Tårnby 

  • Dennis W. Clausen, Venstre, Tårnby Kommune
  • Mia Barklund, Venstre, Tårnby Kommune
  • Githa Westen, Venstre, Tårnby Kommune
  • Ali Qais, Venstre, Tårnby Kommune
  • Thomas Krag, Venstre, Tårnby Kommune
  • Sarah Crone, Venstre, Tårnby Kommune
  • Jens Graff, Venstre, Tårnby Kommune
  • Linda Pickersgill, Venstre, Tårnby Kommune
  • Stefan Cantagallo, Venstre, Tårnby Kommune
  • Mia Krag, Venstre, Tårnby Kommune
  • Per Sørensen, Venstre, Tårnby Kommune
  • Mette Byrdal, Venstre, Tårnby Kommune
  • Brian Ekstrøm, Venstre, Tårnby Kommune
  • Carsten Jørgensen, Venstre, Tårnby Kommune 
  • Pernille Meinertz, Venstre, Tårnby Kommune
  • Carsten Fuhr, Det Konservative Folkeparti, Tårnby Kommune
  • Monika Karpinska Dollerup, Det Konservative Folkeparti, Tårnby Kommune
  • Poul-Henning Gottorp, Det Konservative Folkeparti, Tårnby Kommune
  • Sebastian Winslow, Radikale Venstre, Tårnby Kommune
  • Liv Garn, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Maria Cederstrøm Jensen, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Maja Christensen, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Thea Veidiksen, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Kim Soelberg Jørgensen, Tårnby Listen, Tårnby kommune 
  • Mette Søe, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Michael 0. Jørgensen, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Stella Tank Gisset, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Michael C. Maigaard, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Anne Berthou, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Kim Fredsbo, Tårnby Listen, Tårnby kommune
  • Thomas Arentoft Hinsby, Socialdemokratiet, Tårnby Kommune

Vallensbæk 

  • Helle Bjerre, Nye Borgerlige, Vallensbæk Kommune
  • Zitta Mogensen, Det Konservative Folkeparti, Vallensbæk Kommune
  • Susanne Voldfrom, Socialdemokratiet, Vallensbæk Kommune 


Region Sjælland

  • Kim Malmberg Hansen, Dansk Folkeparti,  Region Sjælland
  • Julie Jacobsen, Dansk Folkeparti, Region Sjælland
  • Nichlas Arne Nymann Andersson, Dansk Folkeparti, Region Sjælland
  • Eva Levinsen, SF, Region Sjælland
  • Maja Roesen, SF, Region Sjælland
  • Tomoko Nielsen, Lokallisten Lolland, Region Sjælland
  • Carli Hækkerup, Enhedslisten, Region Sjælland
  •  Heidi van den Heijkant Christiansen, Enhedslisten, Region Sjælland
  • Birgit Jensen Hamming, Enhedslisten, Region Sjælland
  • Gert Porse, Enhedslisten, Region Sjælland
  • Birgitte Schytte, Det Konservative Folkeparti, Region Sjælland
  • Trine Termann Radikale Venstre, Region Sjælland
  • Tina Richard, Nye Borgerlige, Region Sjælland 
  • Maria Liv Holck, Nye Borgerlige, Region Sjælland
  • Lone Mortensen, Venstre, Region Sjælland
  • Ditte Rust, Venstre, Region Sjælland
  • Michael Birklund Simonsen, Guldborgsund Listen, Region Sjælland
  • Michael Monberg, Veganerpartiet, Region Sjælland
  • Hasse Jensen, Frihedslisten, Region Sjælland

Faxe 

  • Thomas Spange Olsen, Enhedslisten, Faxe Kommune 
  • Bent Ole Bærenholdt, Det Konservative Folkeparti, Faxe Kommune
  • Anne Fiil Winther, Radikale Venstre, Faxe Kommune  

Greve 

  • Eva Larsen, SF , Greve Kommune
  • Linda Heegaard, SF, Greve Kommune
  • Lone Mortensen, Venstre, Greve Kommune
  • Ronni Mark Nielsen, Venstre, Greve Kommune
  • Simon Østergaard, Venstre, Greve Kommune
  • Marc Genning, Venstre, Greve Kommune
  • Rigge Nørmark, Venstre, Greve Kommune
  • Conni Bergendorff, Venstre, Greve Kommune
  • Manal Ahmad Abd El-Hafiz, Venstre, Greve Kommune
  • Therese Ørskov Kunoy, Venstre, Greve Kommune
  • Mathias Schwartz Kirkegaard, Det Konservative Folkeparti, Greve Kommune
  • Jess Eiberg Hansen, Det Konservative Folkeparti, Greve Kommune
  • Liselott Blixt Dansk Folkeparti, Greve kommune
  • Mehmet Zeki Dogru, Enhedslisten, Greve Kommune
  • Annette Nielsen, Enhedslisten, Greve Kommune​
  • Tina Rottbøll, Socialdemokratiet, Greve Kommune
  • Heidi Serny Jacobsen, Socialdemokratiet, Greve Kommune
  • Bjarke Abel, Socialdemokratiet, Greve Kommune
  • Charlotte Levin, Socialdemokratiet, Greve Kommune
  • John T Olsen, Socialdemokratiet, Greve Kommune
  • Christoffer Columbus Wadil, Party Parti, Greve Kommune 
  • Eva Guldfred, Kristendemokraterne, Greve Kommune

Guldborgsund

  • Michael Birklund Simonsen, Guldborgsund Listen, Guldborgsund Kommune
  • Karen Esmark Larsen, Guldborgsund Listen, Guldborgsund Kommune
  • Dennis Fridthjof, Socialdemokratiet, Guldborgsund Kommune
  • Jonas Guldberg Knudsen, Socialdemokratiet, Guldborgsund Kommune
  • Flemming Engler, Alternativet Guldborgsund Kommune
  • Maiken Huusom, Venstre, Guldborgsund Kommune
  • Ditte Rust, Venstre, Guldborgsund Kommune
  • Trine Termann Radikale Venstre, Guldborgsund Kommune

Holbæk 

  • Bente Röttig, SF, Holbæk Kommune 
  • Kim Malmberg Hansen, Dansk Folkeparti, Holbæk Kommune og Region Sjælland
  • Anders Thiesen, Det Konservative Folkeparti, Holbæk Kommune
  • Gitte Hyldig Møller, Det Konservative Folkeparti, Holbæk Kommune
  • Mogens Justesen, Socialdemokratiet, Holbæk Kommune
  • Susanne Utoft, Socialdemokratiet, Holbæk Kommune  
  • Solvej Pedersen, Radikal Venstre, Holbæk Kommune 
  • Birgit Jensen Hamming Enhedslisten, Holbæk og Region Sjælland
  • Mogens Justesen, Socialdemokratiet, Holbæk Kommune

Kalundborg 

  • Niels Erik Danielsen, Enhedslisten, Kalundborg Kommune
  • Jørgen Randløv Madsen, Enhedslisten, Kalundborg Kommune
  • Niels Erik Danielsen, Enhedslisten, Kalundborg Kommune  
  • Thomas M. Hiorth, SF Kalundborg Kommune
  • Stella Gaarsdal Larsen, SF, Kalundborg Kommune
  • Eva Levinsen, SF, Kalundborg Kommune
  • Jeppe Sørensen, Radikale Venstre, Kalundborg Kommune
  • Tina Beck-Nilsson, Socialdemokratiet, Kalundborg Kommune
  • Hasse Jensen, Frihedslisten, Kalundborg Kommune
  • Bente Jilsø, Frihedslisten, Kalundborg Kommune
  • Allan Orris, Demokratisk Fællesliste, Kalundborg Kommune

Køge 

  • Bo Niels Rosenberg, SF, Køge Kommune
  • Thomas Kielgast, SF, Køge Kommune
  • Mie Abildgaard Jensen, Enhedslisten, Køge Kommune
  • Martine Kiding, Radikale Venstre, Køge Kommune

Lejre 

  • Nicki Jensen, Enhedslisten, Lejre Kommune
  • Henrik Svanholm, Det Konservative Folkeparti, Lejre Kommune
  • Birgitte Schytte, Det Konservative Folkeparti, Lejre Kommune og Region Sjælland
  • Rasmus Mackeprang, Radikale Venstre, Lejre Kommune 

Lolland 

  • Jørgen Olsen, SF, Lolland Kommune
  • Birthe Lauridsen, Enhedslisten, Lolland Kommune 
  • Anne Hopkins, Det Konservative Folkeparti, Lolland Kommune
  • Tomoko Nielsen, Lokallisten Lolland, Lolland Kommune
  • Linda Sommer, Lokallisten Lolland , Lolland Kommune

Næstved

  • Alberte Rasmussen Nye Borgerlige, Næstved Kommune
  • Emilje Sophie Nordgård, Liberal Alliance, Næstved Kommune
  • Lars Hoppe Søe, Radikale Venstre, Næstved Kommune  
  • Anders Gjesing, Socialdemokratiet, Næstved Kommune
  • Tina Richard, Nye Borgerlige, Næstved Kommune 
  • Hikmet Altun, Radikale Venstre, Næstved Kommune
  • Rune Kristensen, Det Konservative Folkeparti, Næstved Kommune 
  • Stine Andersen, Venstre, Næstved Kommune

Odsherred 

  • Sarah Liv Demuth-Iversen, Dansk Folkeparti, Odsherred Kommune
  • Julie Jacobsen, Dansk Folkeparti, Odsherred Kommune 
  • Jeppe Lynge Ravn, Enhedslisten, Odsherred Kommune
  • Amalie Petersen, Enhedslisten, Odsherred Kommune
  • Nete Sølvssøe, Nye Borgerlige, Odsherred Kommune
  • Maria Liv Holck, Nye Borgerlige, Odsherred Kommune

Ringsted 

  • Carli Hækkerup, Enhedslisten, Ringsted Kommune og Region Sjælland
  • Henrik Kjær, Enhedslisten, Ringsted Kommune 
  • Jeanet Suadicani, Radikale Venstre, Ringsted Kommune
  • Britta Nielsen, SF, Ringsted kommune
  • Peter Helmersen, SF, Ringsted Kommune
  • Charlotte Lorenzen, Nye Borgerlige, Ringsted Kommune
  • Ulrik Riis, Dansk Folkeparti, Ringsted
  • Mette Lundgaard Hansen, Socialdemokratiet, Ringsted Kommune
  • Timo Jensen, Venstre, Ringsted og Region Sjælland

Roskilde 

  • Tina Boel, SF, Roskilde Kommune 
  • Torben Jørgensen, SF, Roskilde Kommune
  • Røskva Kongstad Laksø, SF, Roskilde kommune
  • Merete Dea Larsen, Dansk Folkeparti, Roskilde Kommune 
  • Anna Bondo Nielsen Enhedslisten Roskilde Kommune 
  • Trine Borre, Det Konservative Folkeparti, Roskilde Kommune 

Slagelse 

  • Tim Andersen Brandstrup, Det Konservative Folkeparti, Slagelse Kommune 
  • Christopher Trung, Venstre, Slagelse Kommune
  • Peter Freimann Emborg, Venstre, Slagelse Kommune
  • Søren Lund Hansen, Dansk Folkeparti, Slagelse Kommune
  • Maria Steen Jensen, Nye Borgerlige, Slagelse Kommune  
  • Anette Klarskov, Nye Borgerlige, Slagelse Kommune
  • Olaf Johansen, SF, Slagelse Kommune
  • Thomas Clausen, Enhedslisten, Slagelse kommune

Solrød

  • Mads Silberg, Det Konservative Folkeparti, Solrød Kommune
  • Helle Zelasny, Dansk Folkeparti, Solrød Kommune
  • Brian Mørch, Dansk Folkeparti, Solrød Kommune

Sorø 

  • Linda Nielsen, SF, Sorø Kommune 
  • Marianne Hede, Frihedslisten, Sorø Kommune
  • Tage Sørensen, Kristendemokraterne, Sorø Kommune

Stevns

  • Bjarne Nielsen, Venstre, Stevns Kommune
  • Sejer Folke, Enhedslisten, Stevns kommune 
  •  Heidi van den Heijkant Christiansen, Stevns Kommune
  • Jan Jespersen, SF, Stevns Kommune
  • Julie Hoff Sørensen, SF, Stevns Kommune
  • Henning Urban Dam, Socialdemokratiet, Stevns Kommune

Vordingborg 

  • Helle Jørgensen, Dansk Folkeparti, Vordingborg Kommune
  • Lena Schroll, SF, Vordingborg kommune 
     

Region Syddanmark 

  • Melissa Gilroy, Radikale Venstre, Region Syddanmark
  • Finn Hartvig Nielsen, Radikale Venstre, Region Syddanmark
  • Anne Marie Geisler Andersen, Radikale Venstre, Region Syddanmark
  • Jack Odgaard, Dansk Folkeparti, Region Syddanmark
  • Vibeke Syppli Enrum, Enhedslisten, Region Syddanmark
  • Elin Søndergaard, Socialdemokratiet, Region Syddanmark
  • Dan Skjerning, Socialdemokratiet, Region Syddanmark
  • Michael Bøtker Møller Nielsen, Socialdemokratiet, Region Syddanmark
  • Camilla Louise Silfverberg, Liberal Alliance, Region Syddanmark
  • Ole Dupont Kofod, Alternativet, Region Syddanmark   
  • Annette Blynel, SF, Region Syddanmark
  • Karsten Fogde, SF, Region Syddanmark 
  • Suzi Würtz Kjærgaard, SF, Region Syddanmark
  • Andreas Kjærgaard Kjeldsen, Kristendemokraterne Region Syddanmark
  • Ester Esmarch, Kristendemokraterne, Region Syddanmark 
  • Anna Astrid Høy-Nielsen, Veganerpartiet, Region Syddanmark
  • Nicolaj Fast Aarøe, Det Konservative Folkeparti, Region Syddanmark

Assens 

  • Ole Dupont Kofod, Alternativet, Region Syddanmark og Assens kommune 

Billund

  • Gregers Lindvig, Radikale Venstre, Billund Kommune
  • Bjarne Jensen, Dansk folkeparti, Billund Kommune  
  • Birthe Nielsen, Socialdemokratiet, Billund Kommune
  • Simon Nicolajsen Jørgensen, Socialdemokratiet, Billund Kommune
  • Coco Kjærgaard,  Lokalpolitisk Forum, Billund Kommune

Esbjerg 

  • Hirma Ljeskovica Bektas, SF, Esbjerg kommune
  • Christina Simonia Straarup, Det Konservative Folkeparti, Esbjerg Kommune 
  • May-Britt Andrea Andersen, Det Konservative Folkeparti, Esbjerg Kommune 
  • Anne Marie Geisler Andersen, Radikale Venstre, Esbjerg Kommune
  • Nicolaj Fast Aarøe, Det Konservative Folkeparti, Esbjerg Kommune

Fanø 

  • Melissa Gilroy, Radikale Venstre, Fanø Kommune og Region Syddanmark

Fredericia 

  • Cecilie Roed Schultz, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Maria Sloth, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Jan Filbært, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Mikkel ‘Ræv’ Martin, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Andreas Bjerring Tobiassen, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Marc Hast Knudsen, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Henning Hartmeyer, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Frantz Edeling, Enhedslisten, Frederica Kommune
  • Connie Maybrith Jørgensen, SF, Fredericia Kommune
  • Karsten Byrgesen, Nye Borgerlige, Fredericia Kommune
  • Louis Lindholm, Venstre, Fredericia Kommune
  • Faaborg-Midtfyn

  • Anette Bruun, SF, Faaborg-Midtfyn Kommune
  • Lea Sztuk Haahr, SF, Faaborg-Midtfyn Kommune
  • Rebecha Foged, Nye Borgerlige, Faaborg-Midtfyn Kommune
  • Morten Schjøtt, Enhedslisten, Faaborg-Midtfyn Kommune

Haderslev 

  • Lene Bitsch Bierbaum, Venstre, Haderslev Kommune
  • Leif Storgaard Pedersen, SF, Haderslev Kommune
  • Cecilie Haaland, Socialdemokratiet, Haderslev Kommune
  • Frank Truelsen, Alternativet, Haderslev Kommune 
  • Mogens Rerup, Alternativet, Haderselv Kommune 
  • Svend Brandt, Enhedslisten, Haderslev kommune

Kerteminde 

Kolding

  • Erik Voss, Enhedslisten, Kolding Kommune
  • Jannie Winberg, Enhedslisten, Kolding Kommune 
  • Mette Borchert Vahlun, Det konservative Folkeparti, Kolding Kommune
  • Dan Foss Kragh, Det Konservative Folkeparti, Kolding Kommune
  • Charlotte Enevoldsen, Radikale Venstre, Kolding Kommune 
  • René Arndt, Dansk Folkeparti, Koldning Kommune 
  • Mikael Fiurendal, Nye Borgerlige, Kolding Kommune
  • Niels Henning Bladt, Venstre, Kolding Kommune

Langeland 

Middelfart 

  • Leise Marcher, Det Konservative Folkeparti, Middelfart Kommune
  • Paw Nielsen, Tværpolitisk Anstændighed, Middelfart Kommune  
  • Jens Andersen Tværpolitisk Anstændighed, Middelfart Kommune
  • Rebecca Scheuerlein, Enhedslisten, Middelfart Kommune
  • Lasse Schmücker, Enhedslisten Middelfart Kommune
  • Louise Rost, Radikale Venstre, Middelfart Kommune

Nordfyns Kommune

  • Eva Jørgensen, Dansk Folkeparti, Nordfyns Kommune
  • Anne-Lise Sievers, SF, Nordfyns Kommune
  • Helle Waagner, Socialdemokratiet, Nordfyns kommune

Nyborg 

  • Melissa Meulengracht, Enhedslisten, Nyborg Kommune
  • Anders Kirkebæk-Jensen, Enhedslisten, Nyborg Kommune
  • Thomas Rydahl, Det Konservative Folkeparti, Nyborg Kommune  

Odense 

  • Ditte Helene Rasmussen, SF, Odense Kommune
  • Karsten Fogde, SF, Odense Kommune
  • Mette Feenstra, SF, Odense Kommune
  • Casper Rauff, Dansk Folkeparti, Odense Kommune
  • Mette Skaarup, Enhedslisten, Odense Kommune
  • Susanne Crawley Larsen, Radikale Venstre, Odense Kommune
  • Finn Hartvig Nielsen, Radikale Venstre, Odense og Region Syddanmark  
  • Benedicte Wilson, Radikale Venstre, Odense Kommune
  • Anna Astrid Høy-Nielsen, Veganerpartiet, Odense Kommune

Svendborg 

  • Camilla Louise Silfverberg, Liberal Alliance, Svendborg Kommune og Region Syddanmark
  • Steen Tinning, Radikale Venstre, Svendborg Kommune
  • Rasmus Feldingbjerg Drabe, SF, Svendborg Kommune
  • Dennis Ørsted Petersen, SF, Svendborg Kommune
  • Stina Sølvberg Thomsen, Enhedslisten, Svendborg Kommune

Sønderborg 

  • Dorthe Mehlberg, Dansk Folkeparti, Sønderborg kommune
  • Asger Romme Andersen, Enhedslisten, Sønderborg Kommune
  • Johanna-Maria Precht, Enhedslisten, Sønderborg Kommune 500
  • Mads Hagen, Venstre, Sønderborg Kommune
  • Didde Lauritzen, Socialdemokratiet, Sønderborg Kommune
  • Jørgen Jørgensen, SF, Sønderborg Kommune

Tønder

  • Jonas Rødgaard Jægerlund, SF, Tønder Kommune 
  • Bjarne Lund Henneberg, SF, Tønder Kommune
  • Emil Lund Henneberg, SF, Tønder Kommune
  • Anita Uggerholt Eriksen, Tønderlisten, Tønder Kommune
  • Ruben Baagøe Jacobsen, Tønder Listen, Tønder kommune 
  • Linda Dam Havmøller, Tønder Listen, Tønder Kommune
  • Ditte Madvig Evald, Alternativet, Tønder kommune

Varde 

  • Rasmus Sømod, Det Konservative Folkeparti, Varde Kommune  
  • Gunner Poulsen,  SF, Varde Kommune
  • Inger Marie Kristensen, Kristendemokraterne, Varde Kommune
  • Søren Lydeking Pedersen, Kristendemokraterne, Varde kommune  

Vejen 

  • Jesper Vera Christensen, Det Konservative Folkeparti, Vejen Kommune 
  • Sejr Uller, Det Konservative Folkeparti, Vejen Kommune
  • Marion Mortensen, Venstre, Vejen Kommune
  • Marianne H. Thomsen, SF, Vejen Kommune
  • Allan Thomsen, SF, Vejen Kommune

Vejle 

  • Henrik Sandholm, Det Konservative Folkeparti, Vejle Kommune 
  • Bjarne Andersen, Socialdemokratiet, Vejle Kommune
  • Birgitte Buskov Sørensen, Socialdemokratiet, Vejle Kommune
  • Kim Jensen, Socialdemokratiet, Vejle Kommune
  • Patrick Hjortshøj, SF, Vejle Kommune
  • Peder Hummelmose, Venstre, Vejle Kommune
  • Martin Pedersen, Venstre, Vejle Kommune
  • Michael Lund Markussen, Kristendemokraterne Vejle Kommune
  • Rune Ranaivo Bjerremand, Alternativet, Vejle Kommune
  • Lone Johansen, Enhedslisten Vejle Kommune
  • Bent Kyndesen, Alternativet, Vejle Kommune
  • Lance Luscombe, Radikale Venstre, Vejle Kommune

Ærø 

Aabenraa

  • Ragner Nielsen, Det Konservative Folkeparti, Aabenraa Kommune
  • Michael Christensen, SF, Aabenraa Kommune
  • Jette Julius Kristiansen, Dansk Folkeparti, Aabenraa Kommune
  • Ester Esmarch, Kristendemokraterne, Aabenraa Kommune

Region Midtjylland

  • Jacob Isøe Klærke, SF, Region Midtjylland
  • Thue Grum-Schwensen, SF, Region Midtjylland
  • Eva Hallgren, Enhedslisten,  Region Midtjylland
  • Peder Meyhoff, Enhedslisten,  Region Midtjylland
  • Grethe Fyrstenberg, Enhedslisten, Region Midtjylland
  • Kjeld G. Christensen, Enhedslisten, Region Midtjylland
  • Peter Sig Kristensen, Enhedslisten Region Midtjylland
  • Jan Skat Riishøj, Nye Borgerlige, Region Midtjylland
  • Louise Margrethe Pedersen, Psykiatri-Listen, Region Midtjylland
  • Rose-Marie Mollerup, Psykiatri-Listen,  Region Midtjylland 
  • Rasmus Foged, Alternativet, Region Midtjylland
  • Marianne Karlsmose, Kristendemokraterne, Region Midtjylland
  • Inge Jensen Skive, Kristendemokraterne, Regionsrådet Midtjylland
  • Birgitte Munk Jensen, Kristendemokraterne, Regionsrådet Midtjylland
  • Runa Dorph - Petersen, Socialdemokratiet, Region Midtjylland
  • Torben Christensen, Radikale Venstre, Region Midtjylland
  • Lone Kjær Hein, Radikale Venstre, Region Midtjylland
  • Hanne Roed, Radikale Venstre, Region Midtjylland​

Favrskov

  • Søren Frandsen, SF, Favrskov Kommune
  • Søren Lahn Sloth, SF, Favrskov Kommune
  • Peder Meyhoff, Enhedslisten, Favrskov kommune og Region Midtjylland
  • Niels Christian Selchau-Mark, Det Konservative Folkeparti, Favrskov Kommune
  • Bodil Kvistgaard Olsen, Enhedslisten, Favrskov Kommune
  • Thake Fogh Cordt, Enhedslisten, Favrskov Kommune
  • Kasper Kay Petersen, Samlingspartiet, Favrskov Kommune
  • Torben Christensen, Radikale Venstre, Favrskov kommune
  • Gitte Lynderup Lauritsen, Socialdemokratiet, Favrskov Kommune

Hedensted 

  • Mads Damgaard Mortensen, Alternativet, Hedensted Kommune
  • Troels Siggaard Nysted, Liberal Alliance, Hedensted Kommune
  • Claus Bjørn Madsen Radikale Venstre, Hedensted Kommune
  • Peter Sebastian Petersen, Venstre, Hedensted Kommune
  • Louise Stenmann, Socialdemokratiet, Hedensted Kommune
  • Liselotte Hillestrøm, Socialdemokratiet Hedensted kommune
  • Dorrit Haulrich, Socialdemokratiet, Hedensted Kommune
  • Birgit Jakobsen, Kristendemokraterne, Hedensted Kommune

Herning

  • Tommy Sandgaard, Radikale Venstre, Herning Kommune 
  • Lone Nielsen, Borgerlisten, Herning Kommune
  • Susanne Boes Andersen, Borgerlisten, Herning kommune
  • Anja Høgh Holm, Kristendemokraterne, Herning Kommune
  • Charles Damholt, Kristendemokraterne, Herning Kommune
  • Kirsten Kronborg, SF, Herning Kommune

Holstebro 

  • Eva Hallgren, Enhedslisten, Holstebro kommune
  • Liv Kühnel, Radikale Venstre, Holstebro Kommune
  • Lone Kjær Hein, Radikale Venstre, Holstebro Kommune
  • Torben Gudiksen, Radikale Venstre, Holstebro Kommune 
  • Rasmus Beltofte, Radikale Venstre, Holstebro Kommune
  • Anette Dietz, SF, Holstebro Kommune
  • Klaus Flæng, Socialdemokratiet, Holstebro Kommune

Horsens 

  • Christina Hedegaard Hansen, Enhedslisten, Horsens Kommune 
  • Lisbeth Torfing, Enhedslisten, Horsens Kommune
  • Camilla Rytter Aaquist, Radikale Venstre, Horsens Kommune
  • Dennis Rosenberg Ulrich, Dansk Folkeparti, Horsens Kommune 
  • Andreas Boesen, Socialdemokratiet, Horsens Kommune
  • Jan Skat Riishøj, Nye Borgerlige, Horsens Kommune
  • ​Pernille Holm, SF, Horsens Kommune​
  • Niki Paaske Jensen, Liberal Alliance, Horsens Kommune

Ikast-Brande 

  • Tina Ostersen, Dansk Folkeparti, Ikast-Brande Kommune​
  • Trine Meldgaard Kristensen, Dansk Folkeparti, Ikast-Brande Kommune
  • Eddie Sørensen, Socialdemokratiet, Ikast-Brande Kommune

Lemvig 

  • Allan Berg, Nye Borgerlige, Lemvig Kommune 

Norddjurs Kommune

  • Niels Skov Pedersen, Det Konservative Folkeparti, Norddjurs Kommune
  • Jens Meilvang, Liberal Alliance, Norddjurs Kommune
  • Jytte Schmidt, SF, Norddjurs kommune 
  • Pia Bjerregaard, Dansk Folkeparti, Norddjurs Kommune
  • Jens Kannegaard Lundager, Nye Borgerlige, Norddjurs Kommune

Odder 

  • Ditte-Marie Thejsen, Enhedslisten, Odder kommune 
  • Mogens Bedsted, SF, Odder Kommune 

Randers 

  • Henriette Malland, Socialdemokratiet, Randers Kommune
  • Søren Mikkelsen, Radikale Venstre, Randers Kommune
  • Sibel Saricam, Radikale Venstre, Randers Kommune.
  • Kasper Fuhr Christensen, Velfærdslisten, Randers Kommune
  • Henrik Hald, Velfærdslisten, Randers Kommune  
  • Simon Hviid Justesen, Enhedslisten, Randers Kommune
  • Annette Mejer, Venstre, Randers Kommune
  • Rosa Lykke Yde, SF, Randers Kommune
  • Karina Hjorth, Enhedslisten, Randers Kommune

Ringkøbing-Skjern 

  • Dan Kjærbye Jørgensen, Nye Borgerlige, Ringkøbing/Skjern Kommune
  • Martin Bendtsen, Socialdemokratiet, Ringkøbing Skjern Kommune
  • Pia Vestergaard, SF, Ringkøbing-Skjern Kommune

Samsø 

  • Per Hingel, Det konservative Folkeparti, Samsø Kommune 
  • Per Mortensen, Dansk Folkeparti, Samsø Kommune

Silkeborg

  • Claus Løwe Klostergård, SF, Silkeborg Kommune 
  • Signe Haahr Lindegaard, Enhedslisten, Silkeborg Kommune
  • Henning Lindberg, Enhedslisten, Silkeborg Kommune
  • Peter Sig Kristensen, Enhedslisten Silkeborg Kommune
  • Ragnar-Gwyn Dixen, Liberal Alliance, Silkeborg Kommune

Skanderborg

  • Karina Kirk, Nye Borgerlige,Skanderborg Kommune
  • Birgitte Majgaard, Det Konservative Folkeparti, Skanderborg Kommune
  • Charlotte Vindeløv, SF, Skanderborg Kommune
  • Tommas Leth, Socialdemokratiet, Skanderborg Kommune

Skive 

  • Solveig Stausholm-Jensen, Radikale Venstre, Skrive Kommune
  • Jeppe Tandal Nielsen, SF, Skive Kommune
  • Erik Mortensen, Nye Borgerlige, Skive kommune

Struer 

  • Henrik Thinggaard, Nye borgerlige, Struer Kommune
  • Adam Jensen, Radikale Venstre, Struer kommune 
  • Jesper Olesen, Socialdemokratiet, Struer Kommune
  • Kristian Svenningsen, Socialdemokratiet, Struer Kommune ​

Syddjurs Kommune 

  • Niels Peter Mortensen, Enhedslisten, Syddjurs Kommune 
  • Kristian Damsgaard, Det Konservative Folkeparti, Syddjurs Kommune 
  • Jan Aude, Det Konservative Folkeparti, Syddjurs Kommune 

Viborg 

  • Aksel Rosager Johansen, Enhedslisten, Viborg 
  • Lotte Frandsen, Det Konservative Folkeparti, Viborg Kommune
  • Mads C. Prytz, Nye Borgerlige, Viborg Kommune
  • Simon Højer-Simonsen, Det Konservative Folkeparti, Viborg Kommune
  • Peter Juhl, Det Konservative Folkeparti, Viborg kommune
  • Marianne Tøttrup, Radikale Venstre, Viborg Kommune 
  • Stine Isaksen, Alternativet, Viborg Kommune
  • Eva Pinnerup, Socialdemokratiet, Viborg Kommune

Aarhus

  • Kathrine Jønk Carn, SF Aarhus Kommune
  • Claus Thomasbjerg, SF, Aarhus Kommune
  • Liv Gro Jensen, SF, Aarhus Kommune
  • Annbritt Jørgensen, SF, Aarhus Kommune
  • Jan Ravn Christensen, SF Aarhus Kommune
  • Mette Bjerre, SF, Aarhus Kommune
  • Katrine Skov-Hansen, Alternativet, Aarhus Kommune
  • Martin Odgaard, Enhedslisten, Aarhus Kommune
  • Per Guldbrandsen, Enhedslisten, Aarhus Kommune
  • Katrine Vinther Nielsen, Enhedslisten, Aarhus Kommune
  • Viggo Jonasen, Enhedslisten, Aarhus Kommune
  • Claus Vildrik, Nye Borgerlige, Aarhus kommune
  • Henrik Arens, Nye Borgerlige, Aarhus Kommune
  • Lotte Petersen, Det Konservative Folkeparti, Aarhus Kommune
  • Peter Sporleder, Det Konservative Folkeparti, Aarhus Kommune
  • Heidi Printzen, Det Konservative Folkeparti, Aarhus Kommune 

Region Nordjylland

  • Pernille Christensen, Enhedslisten, Region Nordjylland
  • Anna Udbye Rasmussen, Enhedslisten, Region Nordjylland
  • Susanne Flydtkjær, Enhedslisten, Region Nordjylland
  • Janne Toft-Lind, Enhedslisten,Region Nordjylland
  • Lene Linnemann, SF, Region Nordjylland
  • Thomas Kjeldsen, SF, Region Nordjylland 
  • Lars Erling Sørensen, Nye Borgerlige, Region Nordjylland 
  • Torben Mørk, Nye Borgerlige,  Region Nordjylland
  • Keld Kollerup Kvist, Radikale Venstre,  Region Nordjylland
  • Ib Stanley, Løsgænger, Region Nordjylland 
  • Malene Busk, Socialdemokratiet, Region Nordjylland
  • Liselotte Jakobe Lundgaard, Alternativet, Region Nordjylland

Brønderslev 

  • Mikael Klitgaard, VenstreBrønderselv Kommune 
  • Runa Friis Hansen, Enhedslisten, Brønderslev Kommune
  • Christina Eilers, Enhedslisten, Brønderslev Kommune
  • Lars Erling Sørensen, Region Nordjylland og Brønderslev Kommune
  • Peter Stecher, Det Konservative Folkeparti, Brønderslev Kommune 

Frederikshavn 

  • Per Allerup, Det Konservative Folkeparti, Frederikshavn Kommune
  • Pernille Christensen, Enhedslisten,  Frederikshavn Kommune og Region Nordjylland
  • Kjeld Rye, Nye Borgerlige, Frederikshavn Kommune  

Hjørring 

  • René Bjerre Andersen, SF, Hjørring kommune 
  • Glenn Guldhammer Socialdemokratiet, Hjørring kommune
  • Peder Hvelplund, Enhedslisten, Hjørring Kommune
  • Louise Bilde Hvelplund, Enhedslisten, Hjørring kommune.
  • Jørgen Bing SF Hjørring Kommune
  • Frode Larsen, Nye Borgerlige, Hjørring Kommune
  • Claus Mørkbak Højrup, Venstre, Hjørring Kommune​
  • Britta Eckhardt, Kristendemokraterne, Hjørring Kommune

Jammerbugt 

  • Mogens Christen Gade, Venstre, Jammerbugt Kommune
  • Liselotte Jakobe Lundgaard, Alternativet, Jammerbugt Kommune  
  • Mette Vestenbæk, Socialdemokratiet, Jammerbugt Kommune

Læsø 

Mariagerfjord 

  • Janne Toft-Lind, Enhedslisten, Mariagerfjord Kommune 

Morsø 

  • Pia Thorsen, Enhedslisten, Morsø Kommune
  • Ingerliva Friiø, Enhedslisten, Morsø Kommune og Regionsrådet  

Rebild 

  • Charlotte Speich, SF, Rebild Kommune
  • Morten Kamstrup, SF, Rebild Kommune
  • Tommy Degn, Dansk Folkeparti, Rebild Kommune
  • Bent Skovgaard Olsen, Enhedslisten, Rebild Kommune
  • Anna Udbye Rasmussen, Enhedslisten, Rebild Kommune og Region Nordjylland
  • Peter bak. Det Konservative Folkeparti, Rebild Kommune​
  • Peter G. Hansen, Socialdemokratiet, Rebild Kommune
  • Thøger Elmelund Kristensen, Socialdemokratiet, Rebild Kommune
  • Torsten Topbjerg, Radikale Venstre, Rebild Kommune​
  • Gry Tange, Det Konservative Folkeparti, Rebild Kommune
  • Lene Aalestrup, Det Konservative Folkeparti, Rebild Kommune
  • Lasse Brunø, Det Konservative Folkeparti, Rebild Kommune
  • Nicolai Niemann, Det Konservative Folkeparti, Rebild Kommune
  • Allan Busk, Den Sociale Fællesliste, Rebild Kommune
  • Sidsel Brøndberg Simonsen, den sociale fællesliste, Rebild Kommune
  • Henning Thygesen, Den Sociale Fællesliste, Rebild Kommune
  • Sandie Jellesen, Den Sociale Fællesliste, Rebild kommune 

Thisted 

  • Ulla Boltz, Kristendemokraterne, Thisted kommune

  • Ane Liebing Grøngaard, Alternativet, Thisted Kommune
  •  Brian Nielsen, Nye Borgerlige, Thisted kommune

Vesthimmerlands Kommune 

Aalborg 

  • Per Clausen, Enhedslisten, Aalborg Kommune
  • Susanne Flydtkjær, Enhedslisten, Aalborg Kommune
  • Anna Aaen, Enhedslisten, Aalborg Kommune
  • Ezra Lundtoft Thomsen, Enhedslisten, Aalborg Kommune ​
  • Torben Mørk, Nye Borgerlige, Aalborg Kommune og Region Nordjylland
  • Keld Kollerup Kvist, Radikale Venstre, Aalborg Kommune og Region Nordjylland
  • Heidi Holler, Radikale Venstre, Aalborg Kommune  
  • Erik Nicolaisen, Det Konservative Folkeparti, Aalborg Kommune
  • Thomas Kjeldsen, SF, Aalborg Kommune
  • Astrid Budolfsen, SF, Aalborg Kommune
  • Jane Østergaard, SF, Aalborg Kommune
  • Kristoffer Hjort Storm, Dansk Folkeparti, Aalborg Kommune